Hakkında

Misyonumuz paylaşmak ve dünyanın bilgisi ile büyümek.


Sordumya misyonu dünyanın bilgisini paylaşmak ve büyütmektir. Birçok insan için değerli olacak çok sayıda bilgi şu anda sadece birkaç kişi tarafından kullanılabilmektedir – bu bilgiler insanların kafasına kilitlenmiş veya sadece belirli grupların erişimine açıktır. Bilgi sahibi olan insanları ihtiyaç duyan insanlarla birleştirmek, insanları farklı bakış açılarıyla bir araya getirmek, birbirlerini daha iyi anlayabilmeleri ve herkesin bilgilerini dünyanın geri kalanının yararına paylaşmalarını sağlamak istiyoruz. Bunun potansiyeli çok büyük. Görevimizi yerine getirebilirsek, dünya üzerinde büyük bir etki yaratacağız. Bizi oraya götürebilecek akıllı bir grup insanı bir araya getirmemiz gerekiyor.

 

Sordumya, devamlı olarak zenginleşen, sosyal kültüre uygun, ilgilendiğiniz konulara kolayca erişebileceğiniz bir bilgi platformudur.


İnternetin büyüme hızı hâlâ bizi şaşırtıyor. Ancak, bu bilgi birikimi içerisinde Türkçe içeriğin diğer dillerdeki içerikle kıyaslanacak seviyede bile olamamasını kabul edemiyoruz. Sordumya’yıda bu düşüncelerle kurduk. Var olan bir Bilgi artık gizli kalmayacak.

 

Sordumya, tüm kullanıcıları öne çıkarır ve ücretsizdir.


Türkçe içeriğin internette diğer dillere göre daha az ve kalitesiz olmasının nedeninin genel kanının aksine Türk İnternet kullanıcıları olduğunu düşünmüyoruz. Türkçe’ye hakim sayısız kişinin dünyanın her bir yanında yüksek seviyede işler yaptığının farkındayız. Dolayısıyla, kendini herhangi bir konuda geliştirmiş, tecrübeli insanların isterlerse bildiklerini aktarabilmeleri amacıyla bir platform sunmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu platformun yanında İnsanların gündelik hayatta yaşadıkları problemleri ve genele uygun sorularıda barındırmaktan mutluluk duyuyoruz.

Biz bu platformun sahiplerinin siz olduğunuzu düşünüyoruz, bu nedenle Sordumya kullanıcıları, soru sorma ve cevap vermeye ek olarak soruları düzenleme, soruları oylama, cevapları oylama, sorulara konu ekleme, konuları düzenleme gibi içerikle ilgili bütün temel işlemleri gerçekleştirebilecektir. Üstelik Rozet sistemi ile diğer kullanıcılara da Paylaştığı bilgi birikimini gösterebilecektirler.

 

Sordumya, soru-cevap konseptiyle Türkiye’deki en iyi bilgi platformu olmayı hedeflemektedir.


Soru sorarken ve cevaplarken amaçlanan iki hedef vardır: Birinci hedef aynı soru sayfasının başka bir zaman başka bir kişinin işine yarayabilecek nitelikte olmasıdır. İkinci hedef ise, o soru hakkında verilen cevabın (ya da cevapların) o soru hakkında istenen tüm bilgiyi kapsaması, yani soruya doğrudan cevap olabilmesidir. Sorula işte bu hedeflerden yola çıkarak Türkiye’nin en iyi referansı olmayı amaçlıyor. Bir diğer yandan, Sordumya genele açık Sosyal paylaşım Platformlarına ek görev daha getiriyor. Bu gün kahveni nasıl içeceksin?

 

Sordumya’da gerçek kimliğiniz veya sosyal kimliğiniz ile yer alırsınız.


Sordumya’da kullanıcılarımızı gerçek isimlerini kullanmaları konusunda teşvik ediyoruz. Bu, okuyucularınızın verdiğiniz cevabı referans olarak kullanabilmesi ve daha iyi anlayabilmesi için çok önemli. Böylece örneğin Ahmet Çebi’nin Türk şarapları ve üzümleri hakkında yaptığı bir yorumun diğer kullanıcıların yaptığı yorumlardan daha farklı (ve tutarlı) olduğunu kolayca farkedebilirsiniz.

Gerçek isminizi kullanmanız sizi profesyonel anlamda takip eden, bilgi birikiminizden faydalanmak isteyen takipçileriniz için de oldukça önemlidir. Yine gerçek isim sayesinde, sizi tanımayan insanlar sizi tanıyabilir, sizi tanıyan ya da aktardıklarızla sizi İnternet’ten bulan insanlar sizi takip edip bilgi birikiminizden faydalanabilir.

Bir diğer yandan Sosyal Profiliniz ile bağlanabilir, eğlenceli konulara erişebilir ve gününün diğer insanların güzel anlarını anlattıkları sorular ve cevaplar ile geçirebilirsiniz.

 

 

 

Neden Sordumya?

1. Uzun vadeli değeri en üst düzeye çıkarın
Sonsuza kadar süreceğini umduğumuz bir ürün inşa ediyoruz. Güçlü ve bağımsız bir yapı olmak istiyoruz, bu uzun vadeli odak noktası verdiğimiz tüm kararlara rehberlik ediyor.

2. Sürekli öğrenmek ve uyum sağlamak
Denemeye, metriklere dayalı kararlara ve yineleme hızına değer veriyoruz. Her taahhütte üretime geçiyoruz, böylece iş yapılır yapılmaz başlıyoruz ve mümkün olan en kısa sürede öğreniyoruz.

3. Yürüt
Harika fikirleri olan ama aynı zamanda fikirlerini hayata geçirmek için hızlı bir şekilde yönlendirebilen insanlara değer veriyoruz.

4. Doğrudan ve saygılı olun
Biz sürekli sizilerden geribildirim bekliyoruz. Birbirimize açık olmamıza güveniriz, bu nedenle aklınızda bir şey varsa bizi aramaktan çekinmeyin.