İlkeler

Sordumya’daki Kimliğiniz


Sordumya, herkes için daha saygılı ve bilgi kirliliği yaratmayacak bir ortam oluşturabilmek için kullanıcılarını gerçek isimlerini kullanmaları konusunda teşvik eder. Ek olarak, herkesin kendisini, işini ya da bildiği konuları tanımlamasına imkan verir. Bunun birçok yararı olacağına inanmaktayız. Örneğin, yemek konusundaki bir soruda Vedat Milör’ün, bilardo konusundaki bir soruda Semih Saygıner’in ya da internet girişimleri konusundaki bir soruda Ali Uzun’un verdiği cevapların önemli ve geçerli olduğunu okuyucular değerlendirebileceklerdir. Buna ek olarak hukuki bir soruda bir avukatın ya da tıbbi bir soruda bir doktorun verdiği cevapları okuyucular diğerlerinden ayırt edebileceklerdir. Ek olarak, arkadaşların, tanıdıkların ya da bilgisi izlenmek istenen insanların cevaplarını sistemden takip etmek kolaylaşacaktır.

 

Moderasyon


Sordumya kullanıcı içeriğine müdahele etmekten yana değildir. Kullanıcılarına güvenen bir oluşum olan Sordumya, kullanıcıların oylama yöntemiyle toplu içeriği düzenlediği, gördükleri hataları kolayca diğer kullanıcılara belirtebildikleri, soru düzenleme gibi moderasyon yetkilerini de deneyimli kullanıcılara otomatik olarak veren bir sistem kurmuştur. Dolayısıyla, Sordumya alışılageldik anlamda bir moderasyon grubuna sahip değildir. Ancak Sordumya birkaç istisnai sebeple içerikte moderasyona gidebilir. Dar olan yasal sınırların aşılması halinde Sordumya, yetkililerinin olası zararları önleme adına uyarma, silme ya da ufak düzenlemeler yapma yoluna gitme hakkını saklı tutar. Sordumya’da sorulacak sorularda ve verilecek cevaplarda konsept kısıtı asgari seviyeye indirilmiştir, o da sorulacak soruların başka okuyucuların merak edebileceği nitelikte ve gelecek cevapların başkalarının da işine yarayabilecek bir nitelikte olup sonrası için referans teşkil edebilmesidir. Sordumya, bu nitelikte olmayan soru ve cevapları, sistemde oluşturulan oylama, soru değişikliği önerme gibi işlevsellikle kullanıcılar tarafından modere edilmeye bırakmaktadır.

 

Gizlilik


Sordumya kullanıcılarının mahremiyetine saygılıdır ve bu mahremiyeti korumak için azami özeni göstermektedir. Sordumya, kullanıcıların verilerini gerektiği yerlerde şifreleyerek, alabildiği maksimum güvenlik önlemlerini alarak saklayacak ve bu bilgiler hakkında aşağıdaki çerçeveye uyacaktır. (Sorumluluklar için kullanım sözleşmesine bakınız.) Sordumya, çoğu İnternet sitesinin yaptığı gibi açığa verilmesi tasarım tercihleri olan tarayıcı tipi, dil tercihleri, IP adresi, işletim sistemi gibi bilgileri toplar. Bu bilgiler, sizin tanımlamakta kullanılamayan standart bilgilerdir ve kullanıcıların Sordumya’yı hangi yollardan daha çok kullandığı hakkında ipuçları vermek gibi istatistiksel amaçlarla kullanılabilir, ya da bu istatistikler anonimliğiniz korunarak sadece istatistiki amaçlar doğrultusunda yayımlanabilir. Bu bilgiler kesinlikle kişisel bilgilerinizle ilişkilendirilmez.

Sordumya ile paylaştığınız ad, soyad, bio etiketleri, eklediğiniz içerik gibi diğer bilgiler ise sizin isteyerek alenileştirdiğiniz ve insanlarla paylaştığınız bilgilerdir. Yine de Sordumya, bu bilgileri toplu halde 3.kişilerle paylaşmayacak ve 3.kişilerin toplu halde bu bilgilere erişimini zorlaştırıcı önlemler alacaktır. Bu bilgiler, Sordumya Hizmetlerinin geliştirilmesi, kişiselleştirilmesi gibi yazılımsal amaçlarla anonimliğiniz korunarak kullanılabilir. Sordumya, e-posta adresinize ara sıra bilgilendirici e-postalar atabilir. Bununla birlikte, Sordumya spam’a karşıdır, e-postanıza spam gönderi yollamayacak ve e-postanızı 3.kişilerle paylaşmayacaktır. Yasal zorunluluk durumunda, yetkili makamlar tarafından usulüne uygun olarak talep edilmesi halinde IP adresinizin ilgili makamla paylaşılabilecektir.