Kullanım Koşulları

Merhaba,
Sizin (Kullanıcı) Sordum’yanın sunduğu hizmetleri (Sordumya Hizmetleri) kullanabilmeniz bu sayfada yazılan kullanım koşulları sözleşmesini (Sözleşme) kabul etmenize bağlıdır. Dolayısıyla, lütfen bu sayfadaki yazılanları detaylıca okuyunuz ve bir soru/sorun halinde iletişime geçiniz.

Sordumya (sordumya.dusuncekatalogu.com) sitesinden (kayıtlı üye olarak ya da olmayarak) hizmet almak için öncelikle aşağıda belirtilen üyelik / kullanım şartlarımızı okumanız ve onay vermeniz gerekmektedir.

sordumya.dusuncekatalogu.com, Sordumya olarak adlandırılacaktır.

Hizmet Kullanımı


Sordumya Hizmetlerini, yalnızca, bu Sözleşme’yi kabul ederek ve kullanım sırasında ulusal ve uluslar arası yasa ve düzenlemelere uyarak kullanabilirsiniz. Sordumya, bu Sözleşme’yi, önceden haber vermeyerek ya da e-posta ile bildirim yaparak, değiştirme hakkını saklı tutar. Olası değişiklikleri okuyup bunlara uyum sağlamak Kullanıcı’nın sorumluluğundadır. Kullanım hesabı oluşturduğunuz esnada gerçek isim ve soy isminizi vereceğinizi taahhüt edersiniz. Hesabınızın şifresini korumak sizin sorumluluğunuzdadır. Şifrenizi koruyamadığınız durumlarda ortaya çıkabilecek zarar veya kayıplardan Sordumya sorumlu olamayacaktır. Sordumya, Kullanıcı ya da kullanıcılar için, Sordumya Hizmetlerini ya da bir kısım özelliklerini, değiştirebilir, sınırlayabilir, durdurabilir ya da hizmet vermeye ara verebilir. Sordumya, hizmetin 7/24 devamlılığını sağlayabilmek için elinden geleni yapacaktır. Ancak bunun bakım, güncelleme, telekomünikasyon bağlantılarındaki aksaklıklar ya da teknik diğer sorunlar sebebiyle sağlanamayacağı durumlar olabilir. Bahsi geçen herhangi bir hizmet aksaması, sınırlaması, değişikliği, durdurulması vb. durumda Kullanıcı olarak Sordumya’nın yükümlü olmayacağını kabul edersiniz.

İçerik


İçerik, Sordumya Hizmetlerinde veya Düşünce Kataloğu hizmetlerinde görünen, indirilen, yüklenilen her türlü yazı, resim, düşünce vb. materyali kapsar. Sordumya’daki İçerikten, bu içeriği yayımlayan Sordumya kullanıcısı sorumludur. Kullanıcı, yayımladığı içeriğin,

 • herhangi bir telif hakkını ihlal etmediğini
 • iftira, nefret dolu, lekeleyici, tehdit edici, aşağılayıcı, taciz edici olmadığını
 • bir sisteme/verilere zarar verici ya da izinsiz erişim sağlayıcı virüs, solucan, trojen vb. bilgisayar zararlıları barındırmadığını
 • herhangi bir suç teşkil etmediğini
 • bu maddelere aykırı olduğu hakkında uyarıldıktan sonra içeriği yayımlamaya devam etmeyeceğini garanti eder.

Kullanıcıların yayımladığı içerik hakkında Sordumya sorumluluk tutulamaz. Kullanıcının yayımladığı içeriğin telif hakları Kullanıcıya aittir. Kullanıcı, Sordumya’ya girdiği, kendilesine ait olduğunu veya (bağlantılı tüm) hak sahiplerinden geçerli bir şekilde devraldığını taahhüt ettiği tüm içeriğin çoğaltma, kopyalama, işleme ve basılı ortam, radyo-televizyon, uydu ve kablo gibi telli veya telsiz yayın yapan kuruluşlar vasıtasıyla veya internet ve sair dijital iletim şekilleri de dahil olmak üzere işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlar ve sair her türlü araçla yayınlama hakları dahil olmak ancak bunlarla kısıtlı kalmamak kaydıyla tüm mali haklarını yer, süre, sayı sınırı olmaksızın bedelsiz kullanma hakkını(lisans) ve aynı lisansı 3. kişilere verebilme hakkını verir.

Sordumya Hizmetlerinde üçüncü kişilere bağlı İnternet sitelerine veya kaynaklara işaret eden bağlantılarla (linkler) karşılaşılabilir. Sordumya, bu tarz üçüncü site veya kaynakların hizmetinden, güvenilirliğinden, güvenliğinden, amaç ve ilkelerinden sorumlu olamaz.

Yasal Sorumluluk Hatırlatması


Kullanıcı, ifade ettiği içerikten resmi kurum, kuruluşlar ve üçüncü kişilerin yanında Sordumya ve yönetimine karşı da münferiden sorumludur. Kullanıcı, servisleri kullanmaya ve siteye giriş yapmaya yasal olarak yetkili olduğunu ve servislerin seçiminde, servislerin kullanımında ve siteye girişinde her türlü sorumluluğu üstlendiğini beyan ve teyit eder.

Hesap Oluşturma ve Profil Fotoğrafı Yükleme


Kullanıcı, Sordumya’da hesap oluşturduğunda oluşturduğu hesabı silemez. Profilini özelleştirmek için kullandığı Profil fotoğrafı ve Kapak fotoğrafını silebilir ancak bu fotoğraflar sunucularda kalır. Sordumya bu fotoğrafları kullanmaz, kullandırmaz ve dağıtmaz. Bir süre sonra fotoğraflar Sordumya veri tabanından silinebilir.

 1. Sordumya, ziyaretçilerin ve ve üyelerin bilgilenmesi amacıyla sunulan içeriklerin kesin doğru olduğunu garanti ve taahhüt etmemekte ve bu içeriklerin sadece tavsiye ve bilgilendirme amaçlı olduğunu beyan etmektedir. Sordumya, kendi ürettiği ve yayınladığı içeriklerden bizzat sorumlu olduğu gibi, ayrıca üye ve ziyaretçilerin ürettikleri ve yayınladıkları içeriklerden 5651 sayılı kanunun 5. Maddesi gereği hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
 2. Sordumya, sunmuş olduğu hizmetlerin ve servislerin daha efektif kullanılabilmesi amacıyla bir çok 3. Parti kurum ve kuruluşlarla çeşitli şekillerde işbirliği yapabilir. Bu işbirliği; reklam, sponsorluk, izinli pazarlama, veri paylaşımı ve yasal diğer ticari yöntemlerle olabilir. Sordumya, e.posta ile pazarlama faaliyetlerinde, kanunların öngördüğü şekilde izinli iletişimde bulunacağını, kullanıcının / üyenin isteği dışında iletişim ve pazarlama faaliyeti yapmayacağını, kullanıcının sistemden ücretsiz ve kolayca çıkabilmesini sağlayacak araçlar sunmayı beyan ve taahhüt eder.
 3. Sordumya, kullanıcı tarafından oluşturulan her türlü veri ve içeriğin hiçbir şekilde kontrolünü yapmamaktadır. Ancak kullanıcı(lar) tarafından, 3. şahıs ve kurumların kişilik hakları ile Türkiye Cumhuriyeti kanunları ve uluslararası anlaşmalar ile koruma altına alınan diğer hakların ihlal edilmesi halinde; ayrıca telif haklarını ihlal eden, müstehcenlik içeren, hakaret, küfür, küçük düşürücü ifadeler barındıran içeriklerin gönderilmesi; ayrıca Sordumya hizmetlerinin ve servislerinin amacını aşan bir şekilde kullanılması halinde, Sordumya hizmetleri derhal durdurma, ilgili içerikleri yayından çıkarma ve üyelik iptal etme hakkına sahiptir.
 4. Sordumya, sunduğu servislerin kesintisiz ve hatasız çalışması için elinde geleni yapacaktır. Ancak internet erişim hizmeti veren servis sağlayıcıların sistemlerinde meydana gelebilecek teknik arızalar, anlaşmalı olduğu 3. Partilerin sistemlerinde meydana gelecek aksaklıklar, sistem bakımları ve mücbir nedenler gibi vakalarda Sordumya servisleri de bağlantılı olarak etkilenebilir. Bu gibi durumlarda Sordumya servislerin etkin olarak işlemesi için gerekli tedbirleri alacaktır, fakat doğrudan müdahale yetkisi olmayan bağlantılı servis arızaları ve hataları için sorumluluk kabul etmemektedir.
 5. Sordumya, işbu şartların yürürlükte olduğu tarih itibariyle, tüm içeriklerini ve servislerini ücretsiz olarak sunmaktadır. İleride herhangi bir zamanda, sunmuş olduğu servislerden ve içeriklerden bedelli ve/veya bedelsiz olarak yararlandırma hakkına sahiptir. Bedelli hizmetler ve abonelik türleri, Sordumya sitesinde “hizmetler” bölümünde ayrıca belirtilmiş olabilir. Kullanıcıların ilan edilen abonelik sistemlerinden birini seçmesi halinde sunulan hizmet ve özelliklerini okuması gerekmektedir. Ücretli veya ücretsiz herhangi bir şekilde yararlanmada üye / kullanıcı, Sordumya’nın taahhüt ettiği hizmetten fazlasını talep edemez.
 6. Sordumya, dileği takdirde sunmuş olduğu hizmetler üzerinde en iyi hizmeti verme amacı ile her zaman tek taraflı olarak değişiklik yapabilir.
 7. Sordumya sitesine üye olurken verilen bilgilerin doğruluğundan ve gizliliğinden, ayrıca şifre ve kullanıcı adının korunmasından, başka kimselerle paylaşılmamasından kullanıcının kendisi sorumludur. Bu bilgilerin yetkisiz kişiler tarafından ele geçirilmesi ve Sordumya servislerinin kullanılması halinde Sordumya sorumluluk kabul etmemektedir.
 8. Sordumya, değişen yasalar ve koşullara göre kullanıcı sözleşmesini her zaman tek taraflı olarak değiştirebilir, yürürlükten kaldırabilir veya yeni bir sürümünü yayınlayabilir.
 9. Sordumya ve kullanıcı arasında ortaya çıkabilecek her türlü hukuki ihtilaf öncelikle iyi niyet çerçevesinde çözümlenmeye çalışacaktır, aksi halde taraflar İstanbul Mahkemeleri ve İcra Dairelerinin yetkili olduğunu kabul ederler.

Tarafınıza sunulan kullanım kuralları, Kullanıcının kayıtlı üye olması / siteye girmesi, içeriklerden ve servislerden yararlanmaya başlaması ile her iki taraf arasında kabul edilmiş sayılır. Kullanım şartları kabul edilmediği takdirde, kullanıcının siteyi ve servisleri kullanmaması yeterlidir.

Yürürlük tarihi: 13/10/2018